Jak zaplanować pogrzeb?
Pogrzeb jest wydarzeniem stanowiącym nieodłączny element życia każdego z nas. Chowanie bliskich nie jest rzeczą łatwą, zwłaszcza jeśli cała organizacja spoczywa na naszych barkach. Na szczęście, obecnie zakłady pogrzebowe oferują indywidualne podejście do klienta, dobry wybór jeśli chodzi o ceny oraz załatwianie wielu spraw za nas. Planowanie pogrzebu musi odbyć się bardzo sprawnie – trzeba zadbać o wszystkie elementy począwszy od zamówienia Mszy w kościele, na kwiatach i wieńcach skończywszy.
Wybór trumny w zakładzie pogrzebowym
Jak wiadomo, trumna musi być dopasowana do nieboszczyka. Dziś istnieje wiele zakładów pogrzebowych, które zaoferują nam szeroki wybór trumien. Warto jednak pamiętać, że trumna stanowi najczęściej największy wydatek. Trzeba więc wybrać odpowiednie tworzywo, dodatki, zdobienia, by móc zmieścić się w miarę przyzwoitej cenie. Pogrzeb naraża nas bowiem na nagłe nieplanowane wydatki, więc warto poszukać zakładu pogrzebowego, który charakteryzuje się dość niskimi cenami. Wyjątkowo polecany jest zakład pogrzebowy w Baboszewie. Oferuje on atrakcyjne ceny i profesjonalne podejście.
Msza i miejsce na cmentarzu
Jest to element, którym najczęściej zajmują się pracownicy biurowi z zakładu pogrzebowego. Ich zadaniem jest również ustalenie daty pogrzebu. Zamówienie Mszy pogrzebowej w kościele lub w kaplicy cmentarnej nie jest trudnym zadaniem, jednak samo zaplanowanie pogrzebu kosztuje każdego z nas dużo stresu i czasu. Dlatego często mamy możliwość pozostawienia tej sprawy pracownikom z zakładu pogrzebowego.
Formalności związane z pogrzebem
Planowanie pogrzebu musi odbywać się bardzo szybko. Najczęściej, nieboszczyk chowany jest po 3 dniach od śmierci, jednak często również zdarza się, że organizacja pogrzebu się przedłuży z różnych przyczyn. Formalności, jakimi trzeba się zająć w trakcie przygotowań, to przede wszystkim dostarczenie niezbędnych dokumentów do ZUSu. Są to:
– akt zgonu,
– karta zgonu,
– legitymacje ZUS zmarłego ( i ewentualnie współmałżonka)
– dowód osobisty,
– NIP, jeśli zmarły takowy posiadał.
Formalności należy dostarczyć jak najszybciej, by pogrzeb mógł się odbyć. Warto dodać, że pracownicy zakładu pogrzebowego określają rodzaj obrządku religijnego, w zależności od tego, jakiego wyznania był nieboszczyk.
Zajęcie się ciałem
Przygotowania do pogrzebu są nieuniknione, jednak równie ważne jest przygotowanie samego zmarłego do pogrzebu. Zajęcie się ciałem to obowiązek pracowników zakładu pogrzebowego. Musimy wybrać, według nas, najlepszy zakład w okolicy i przekazać zmarłego w ich ręce. Ciało bowiem należy dokładnie umyć, ubrać w przygotowane przez rodzinę ubrania, uczesać, pomalować. Często, na życzenie rodziny, zmarły jest ‘’upiększany’’, by lepiej prezentował się w trumnie. W takim przypadku, farbowane są włosy, malowane paznokcie, wypełniane zmarszczek; stosuję się tanatokosmetykę. Jest to specjalna sztuka malowania zmarłych, do której używa się specjalnych kosmetyków.
Nierzadko, przygotowania ciała do pogrzebu są specyficzne i trwają dłużej. Jeżeli bowiem zmarły zginął na skutek wypadku, ciężkiej, wyniszczającej choroby, ciało może wyglądać bardzo źle. Zadaniem pracowników zakładu jest pozbycie się (w sensie wizualnym) wszelkich oznak choroby lub wypadku.
Co w wypadku kremacji?
Jeśli zmarły życzył sobie zostać skremowanym, należy przygotować ciało i trumnę do kremacji. Trumna powinna być tekturowa lub drewniana, niezawierająca żadnych ozdób. Nie powinna być też lakierowana. W trumnie powinien znajdować się tylko zmarły, ubrany lub owinięty całunem. Koszty takiego pogrzebu są znacznie niższe, ze względu na brak konieczności rezerwowania miejsca na cmentarzu. Dodatkowo, ubiór zmarłego i trumna są skromniejsze, przez co koszty maleją.