Sklepy internetowe już od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem, jednak największe przyspieszenie rozwoju odnotowaliśmy właśnie w zeszłym roku.

Pod względem dynamiki rozwoju, sprzedaż internetowa wzrosła o prawie 26%! Jak wygląda współczesny rynek e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem sklepów oferujących produkty ekologiczne?

Jak zmieniły się zachowania konsumentów?

Około 85% Polaków twierdzi, że nawet po całkowitym ustaniu pandemii nie zmieni już swoich nawyków konsumenckich. Oznacza to, że osoby te nadal pozostaną przy zaopatrywaniu się w produkty online. Wpływ na to ma całkiem duża ilość czynników, przy czym najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

  • Łatwość – wybrany produkt znajdujemy poprzez szybkie wpisanie w okno wyszukiwania, bez konieczności biegania po sklepowych alejkach. Do tego możliwe jest porównanie cen z innymi, podobnymi produktami i wygodny wybór najlepszej opcji.
  • Bezpieczeństwo – nie mamy bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, co dla wielu w dobie pandemii ma całkiem duże znaczenie.
  • Całodobowa dostępność – sklepy internetowe nie mają wyznaczonych godzin otwarcia, dlatego też możemy robić zakupy o dowolnej porze, z dowolnego miejsca.
  • Nieograniczony czas wyboru – tutaj nie ma określonych ram czasowych ani konieczności poświęcania czasu na dojazd do sklepu i z powrotem do domu.
  • Brak konieczności wychodzenia z domu – jest jednoznaczny z większym bezpieczeństwem, unikaniem korków, kolejek, a w sezonie jesienno-zimowym dochodzi dodatkowy plus w postaci braku konieczności wychodzenia na zimno.
  • Większy wybór produktów i niższe ceny – prowadzenie sklepu internetowego jest tańsze niż placówki stacjonarnej, dlatego też możliwe jest wprowadzenie niższych cen, niż zazwyczaj. Do tego w e-sklepie szansa na znalezienie konkretnego produktu jest dużo większa, niż w przypadku placówek stacjonarnych.

E-grocery w Polsce – internetowe warzywniaki rosną w siłę

Trend kupowania żywności przez internet zdobył sobie duże uznanie. Sprzedaż produktów spożywczych przez internet w połowie zeszłego roku była aż o ponad 180% wyższa w porównaniu z rokiem 2019! Coraz więcej osób ceni sobie możliwość zrobienia zakupów online przede wszystkim z uwagi na wspomnianą już wcześniej wygodę i oszczędność czasu. 

Na ogół znacznie większą dostępnością w sklepach ekologicznych online odznaczają się produkty suche z długim terminem przydatności do spożycia. Ubiegły rok doprowadził jednak do tego, że w wielu miejscach możliwe stało się również nabycie produktów spożywczych ulegających szybkiemu zepsuciu, takich jak warzywa, owoce, pieczywo czy też nabiały.

Rosnąca popularność ekożywności – przyczyny

Pomimo wysokich cen produktów ekologicznych, coraz częściej staramy się o to, by przynajmniej część produktów w koszyku była pochodzenia ekologicznego. Dlaczego?

  • Rośnie społeczna świadomość związana z nadmiernym wyeksploatowaniem planety. Robienie ekologicznych zakupów przez internet jest przez nas często traktowane jako próba ratowania środowiska.
  • Dochodzi tutaj do głosu również kwestia zdrowia. Żyjemy w czasach wyjątkowo niezdrowych dla naszych organizmów – zmagamy się ze smogiem, sztucznymi dodatkami do żywności i szybkim trybem życia, który nie zostawia zbyt wiele czasu na zastanowienie się nad tym, co kładziemy na talerz.
  • Coraz częściej interesuje nas sprawdzanie pochodzenia żywności i to, czy w czasie produkcji nie doszło do stosowania nieuczciwych praktyk.

sklepy eko online

Ekokosmetyki – dlaczego się na nie decydujemy?

Obok zdrowszego odżywiania się, do którego skłoniło nas m.in. wiele miesięcy zamknięcia w domach, warto zwrócić uwagę na trend ekologicznych kosmetyków. Jakie są ich największe plusy?

  • Ich skład zawiera w sobie dużo większą ilość substancji pochodzenia naturalnego, chociaż zdarzają się i te sztuczne, pełniące rolę środka nadającego konsystencję, właściwości pieniące, czy też zapobiegające zakażeniu kosmetyku.
  • Rośnie świadomość związana z testami na zwierzętach. Firmy produkujące eko kosmetyki starają się również dopasować je m.in. do wegan, a do tego coraz częściej są oznakowane jako cruelty-free.

Ekożywność, ekokosmetyki, rozwiązania w duchu zero/less waste oraz rozwój e-commerce sprawiły, że oto możemy kupować produkty zdrowe w sposób całkowicie bezpieczny i z możliwością zaoszczędzenia ogromnej ilości czasu. Przyszłość rynku internetowego jest raczej jasna – zakupy w sieci zostaną z nami na stałe.