04Niezależnie od wyboru metody videomarketingu należy pamiętać o jednej rzeczy: ludzie dzielą się rzeczami, które im się podobają. Tworząc więc promocyjny materiał filmowy nie możemy zapomnieć kto jest naszą grupą docelową i jak planujemy wypromować materiał.

Teledysk

Teledysk jako materiał promocyjny będzie sprawdzał się w wielu przypadkach. Możemy wykorzystać tą metodę, jeśli konferencja posiada muzyczny motyw przewodni, pojawiają się na niej aktywności wymagające zaangażowania uczestników lub gdy jest dużym przedsięwzięciem (wtedy warto filmować osoby wchodzące, zapisujące się).

Taka metoda jest obserwowalna w przypadku wydarzeń sportowych.

Bajka

Bajka ma duży potencjał do przerodzenia się w viral, czyli rozprzestrzeniania się poprzez marketing wirusowy. Dodatkowo animacja pozwala pokazanie rzeczy trudnych do wykonania za pomocą kinematografii. Dzięki ciekawej historii możemy przemycić do fabuły treści dotyczące konferencji, ułatwiając potencjalnym uczestnikom zapamiętanie informacji o naszym wydarzeniu.


Film fabularny

Nie jest zbyt popularną formą promocji, ze względu na koszty produkcji. Film daje jednak bardzo duże pole do manewru jeśli chodzi o marketing. Dobrze napisany scenariusz i świetna reżyseria pozwalają szybko i łatwo wygenerować duże grono odbiorców, a co za tym idzie, fanów. Taka metoda daje nam możliwość kreatywnego wykorzystania lokowania produktu, co na pewno ucieszy aktualnych sponsorów konferencji i przyciągnie nowych.

Emocje

Przy tworzeniu filmu reklamującego event należy najpierw zastanowić się, jakie emocje chcemy wywołać u odbiorcy. Czy wydarzenie ma być inspiracją dla uczestników, czy zwracać uwagę na dany problem społeczny? Dobrze zrealizowana produkcja pozwala wzbudzić cały wachlarz uczuć. Jeśli zaangażujemy widza emocjonalnie istnieje spora szansa, że stanie się uczestnikiem.

 
Materiał edukacyjny

Prawdopodobnie najlepsza forma promowania wydarzenia. Dajemy odbiorcy coś przydatnego, praktycznego, czyli wysoko cenioną wiedzę. Mogą być to fragmenty wykładów, które będziemy mogli w całości usłyszeć na konferencji. Albo pełen materiał szkoleniowy dotyczący tematyki wydarzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się serie filmów (np.2 minutowe szkolenia z prelegentami), z których każdy jest zapowiedzią wykładu, który odbędzie się podczas eventu. Taki materiał można publikować np. na miesiąc przed wydarzeniem, robiąc kilkudniowe odstępy między filmami – w ten sposób ciągle przypominamy o nadchodzącym wydarzeniu.

Joanna Udzik, iStream.pl